اقلیم پیچیده و شگفت انگیز چاله مرکزی لوت، به ویژه در مناطقی که برخی از محققان قبلا فاقد حیات اعلام کرده بودند، مورد مطالعه و بررسی مجدد کارشناسان کانون سبز فارس قرار گرفت و با مطالعه پدیده های منحصر بفرد این چاله، چشمه و رودخانه ای 6 کیلومتری و گونه های جانوری و گیاهی جدید در آن نمونه برداری و شناسایی شد.  


ایزدی با بیان اینکه این رود بنا به تصمیم محققان «کال لوت» نامیده شد اضافه می کند: بررسی‌های دقیق و موشکافانه کارشناسان گروه تحقیقاتی در سال گذشته سه گونه جانوری آبزی در آبهای بسیار شور کال (رودخانه) شور شناسایی شده اند.

مدیر کانون سبز فارس وجود این گونه های جانوری را ضمن دارا بودن پیچیدگی های خاص سیستم اکولوژیک لوت، نشان دهنده ارتقاء کامل و پیوستگی زنجیره غذایی جانوران این ناحیه، عنوان می کند.

به اعتقاد وی، شناسایی این گونه ها از جمله کشفیات پر اهمیت کشور در حوزه تنوع زیستی اقالیم گرم وخشک ایران است و در حال حاضر بیولوژیست های موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور که از جمله مراکز تحقیقاتی معتبر در خاورمیانه است مشغول مطالعه گونه های مذکور هستند.

ایزدی یادآور می کند: جمع آوری نمونه هایی از خانواده عنکبوتیان نیز که اندمیک منطقه لوت و در دنیا کم نظیر هستند در حال بررسی است و بزودی متخصص برجسته بندپایان و خانواده عنکبوتیان از کشور چین برای مطالعات تکمیلی به ایران سفر می کند.

مدیر کانون سبز فارس می گوید: با پیمایش عملی در تمامی بیابان لوت، بالاخص چاله مرکزی، میانه طولی بخش شرقی کلوت ها تا عمق 80 کیلومتری، تنگ دشت غربی (زبان مار)، چاله ملک محمد و ریگ یلان توسط محققان کانون سبز فارس زنجیره غذایی، لانه و قلمرو روباه شنی و گربه شنی و موش دو پا و همچنین 32 خانواده جانوری از این مناطق نمونه برداری شده است.

به گفته وی، با توجه به مستندات علمی، فعال بودن چرخه زندگی و حیات در تمامی نقاط بیابان لوت ثبت شد که با ثبت و شناسایی گونه های گیاهی شور پسند و شن زی منطقه گرم و خشک لوت، نه تنها باور غلط منطقه فاقد حیات در لوت منتفی است بلکه بوم سازگانهای گرم و خشک لوت به دلیل شایستگی منحصر بفرد خود و دارا بودن گونه های جانوری اندمیک، برگ زرینی از غنای اکوسیستم گرم و خشک کشور را در لوت به نمایش گذاشته است.

به اعتقاد ایزدی، این امتیاز، رویکرد تقویت مطالعات بیشتر، اکولوژیست‌ها، بیولوژیست‌ها، ژئومورفولوگ‌ها و جغرافیدانان و سایر محققان را می طلبد.


تاریخ: دوشنبه 28 تیر 1395 | 01:31 | نویسنده: ابی | نظرات (0)

  • paper | ثامن باکس | دانشگاه فسا