محققان نوعی لامپ حبابی ساختند که قادر است اطلاعات را با 40 برابر سرعت تجهیزات li-fi موجود در بازار، مخابره کند.

  فناوری ارتباطات بی سیم li-fi در ماه نوامبر سال میلادی گذشته، با سرعت متوسط 10 برابر فناوری wi-fi توسط یک شرکت استونیایی به نام Velmenni به صورت تجاری معرفی شد. این فناوری در واقع توسط یک محقق اسکاتلندی به نام هارلد هاس در دانشگاه ادینبورگ و در سال 2011 میلادی شناسایی شد.
برخلاف wi-fi که فرکانس های رادیویی بهره می برد، فناوری li-fi از یک سیستم بسیار سریع تر بر اساس نور مرئی بهره می برد. سرعت انتقال محلی اطلاعات توسط فناوری li-fi در اولین آزمون های صنعتی و اداری به سرعت224 گیگابیت در ثانیه رسید.
این سرعت بیش از 100 برابر سرعت فناوری wi-fi در آن زمان بود. درواقع با استفاده از این فناوری در هر ثانیه امکان دریافت همزمان 18 فایل با حجم 1.5 گیگابایت وجود داشت. اکنون این سرعت به 40 برابر افزایش یافته است.
این فناوری بر اساس مفهوم (Visible Light Communications (VLC که از فرکانس های بین 400 تا 800 تراهرتز بهره می برد، توسعه یافته است.
فناوری li-fi عملکردی شبیه به یک کد مورس بسیار پیچیده دارد و از طریق روشن و خاموش شدن یک LED با سرعت فوق العاده زیاد که با چشم انسان قابل تشخیص نیست، امکان نگارش و مخابره اطلاعات را با استفاده از کدهای باینری (دودویی) فراهم می کند.
یکی از کاربرد های این فناوری تولید لامپ هایی است که علاوه بر روشنایی منزل و محل کار، امکان برقراری ارتباط بین تجهیزات مختلف از جمله رایانه، چاپگر و گوشی های هوشمند را با یکدیگر فراهم می کنند.برچسب‌ها: li-fi، لای فای، آی تی، IT
تاریخ: چهارشنبه 27 مرداد 1395 | 09:29 | نویسنده: ابی | نظرات (0)

  • paper | ثامن باکس | دانشگاه فسا